info@mladizamakedonija.mk

Добредојдовте на официјалната веб страна на Млади за Македонија

Движењето Млади за Македонија најостро ja осудува коалицијата помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и албанската фашистичка партија Алијанса на Албанците, предводена од албанскиот неонацист Зијадин Села. Оваа албанска фашистичка партија учествуваше и гласаше за промената на името, се зборува дека е поврзана со убиства на македонски патриоти, шири омраза кон Македонците, а најважно од се, се залага за рушење на уставниот поредок и суверенитетот на Република Македонија, кои ќе ги спроведе преку кантонизација и федерализација на Република Македонија во бинационална држава!

Во 21виот век нема простор за фашистички партии, а уште помалку простор за коалиција со истите тие албански фашисти. Потсетуваме дека неонацистот Зијадин Села константно шири етничка нетрпеливост и омраза кон македонскиот народ, полни со навреда кои постојано го навредуваат нашето достоинство како Македонци. Буквално шокирани сме и оставени без зборови од оваа национално велепредавство, објавено од личниот преку социјалните мрежи од Христијан Мицкоски. За македонскиот народ ова е чин на национално велепредаство од страна на Христијан Мицкоски, кој очигледно дека нема ни грам патриотизам и буквално го злоупотребува името на македонската револуционерна организација и илинденците. Христијан Мицкоски истото го направи и во 2018 кога беше мирен и ја промолча промената на името.

Премногу е долга листата на клевети со кои нацистот Зијадин Села плука по Македонците, а уште подолга е листата за барања за кои се залага неговата партија за рушење на уставниот поредок и суверинитетот на Република Македонија. Листата започнува со навреди дека Македонците се канибали и варвари, а завршува со барања за кантонизација и федерализација!

Mестото на нацистот Зијадин Села е во затвор, а фашистичката партија Алијанса на Албанците треба со закон да се забрани. За крај, уште еднаш ќе го повториме нашето барање во однос на албанските шовистички партии:

-Формирање на независен трибунал за гонење на албанските воени злосторници и пратениците кои гласаа за амнестија на хашките случаи, законот за знамиња, законот за употреба на јазиците, промената на уставот од 2001 и 2019, поставувањето на терористот Талат Џафери за Министер за одбрана и Претседател на Собранието!

-Итна истрага за криминалите, корупцијата, сепаратистичките идеи и албанскиот национализам на албанските политички партии!- Започнување директни преговори со Албанија во врска со мешањето во внатрешните работи на Република Македонија!- Укинување на нелегалната двојазичност!
– Отстранување од јавната администрација на сите неспособни партиски војници вработени по рамковниот договор
– Конфискација на имотот на партиските војници вработени според рамковниот, преку која кај народот ќе се вратат народните пари потрошени за партиските војници вработени според рамковниот
– Целосно укинување на сите закони и акти и решавање на последиците од Тиранската платформа!