info@mladizamakedonija.mk

Добредојдовте на официјалната веб страна на Млади за Македонија

Млади за Македонија и целата демократска јавност најостро го осудуваат однесувањето на полицијата на Оливер Спасовски и бугарските колабористички структури во нејзе. Недозволиво е приведувањето на невини и мирни демонстрантот, само затоа што го изразиле своето незадоволство од францускиот предлог, кој пак предлог е заснован врз величење на бугарскиот фашизам.

Бараме итна заштина на демократијата, владеењето на правото и на основните човекови права и слободи. Режимот на СДС и колабористичктие бугарски структури во МВР веднаш да ги тргне канџите од граѓаните и демонстрантите. Со овој чин режимот на СДС уште еднаш ја покажа својата нервоза, паника и страв од граѓаните, а тој ја злоупотребува полицијата за да креира инциденти. Режимот на СДС без грам совест за своите инциденти користи бугарските колабористи стационирани во самата МВР, со кои веднаш мора да се расчист. Бараме итна и неодложена реакција за пронаоѓање на бугарските колабористи во редовите на МВР, кои противзаконски апсеа и тепаа демонстранти. Со овој срамен антидемократски акт, режимот на СДС уште еднаш го покажа вистинското лице на диктатурата инсталирана од премиерот во сенка Зоран Заев.

Приведување и апсењето на невини граѓани што протестираат достоинствено е недозволиво. Демократскиот свет не познава таквo нешто. Денешниот инциент е озаконување на диктатурата на Зоран Заев, која не воведа во тоталитаризот и бугарски фашизам. Вчерашните слики наликуваат на копија од ноќна на долгите ножеви во нацистичка Гермнија. Потстуваме дека режимот на СДС целосно ја копира дикатурата и постапките на Адолф Хитлер, а режимската пропаганда на Заев се повеќе налитува како лично да е водена од Гебелс.

По секоја цена мораме да ја заштитеме демократијата и владеењето на правото и да не дозолиме режимот на СДС да создаде една нова нацистичка Германија (наречена Северна) која има за цел ццелосно да го униши македонскиот народ. Потребна е реакција, сега и веднаш!

Доколку во рок од 24 часа Оливер Спасовски не започне со пресметка со бугарските структури во редовите на МВР, потребна е негова оставка и итна смена. Исто така, бараме неотповиклива оставка од преговарачите на срамниот француски предлог Бугар Османи и Бојан Маричиќ, како и Тимчо Муцунски, кој од има на опозицијата јавно прифати уставни измени според барањата на Бугарија.

Расчистување со бугарските колабористи сега и веднаш!

Македонија НИКОГАШ бугарска!

Линк од полициската бруталност I: https://www.facebook.com/100042893780664/videos/576766834044488

Линк од полициската бруталност II: https://www.facebook.com/aleksandra.petrovska.338/videos/1187482695379794/

Останати фотографии:

https://www.facebook.com/joci.jocik/posts/pfbid0btxzxoH6uWPHhBjGvG3UFqnHrcdVWydEkuLqSs6BqdRTbUpZp7R1X7sTcnxFH9PYl